Léčba menopauzy bez hormonů
Moderní svět se stále intenzivněji vrací ke stovky let starým poznatkům a léčebným postupům, které využívali například Indiáni či léčitelé v Asii. Týká se to i eliminování nepříjemných projevů klimakteria.


V životě je to tak: jeden problém se vyřeší, ale nenastane klid a pohoda, dříve či později ho vystřídá nový. V životě ženy to platí do posledního puntíku. Nejdříve řeší fungování v partnerství, problémy s dětmi, s prací ... A když projde pár let, partnerství je vyzrálé, děti jsou odrostlé a kariéra zastabilizovaná, a o slovo se přihlásí různé zdravotní nepříjemnosti. Často souvisí s ukončením plodné části života, s klimakteriem.


 


Brát či nebrat?


Projevy přechodu bývají tak různorodé a tak individuální, že žena nejednou navštíví několik odborných ambulancí. Asi nejdůležitější je v tomto období vhodná pomoc od gynekologa. Ten může nastavit substituční hormonální léčbu - doplnit chybějící hormony injekcí, v tabletách nebo formou náplastí. Jenže tento způsob není vhodný pro každou ženu. "Suplementace léčby je opravdu velmi citlivá a musí se  zodpovědně zvažovat, není to řešení pro všechny ženy v menopauze," říká gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová. "Je třeba si uvědomit, že syntetické hormony mívají i vedlejší účinky a pokud jeden problém vyřeší, může se v důsledku jejich užívání objevit jiná nepříjemnost, ačkoli možná méně akutní či méně zhoršující kvalitu života. Mnoho žen hormonální substituční léčbu odmítá a pak je tu skupina žen, které ji nemohou podstoupit kvůli zdravotnímu stavu."


Co však mají dělat ženy, které jsou sledovány v prsní ambulanci, trpí ischemickou chorobou srdeční, měli trombózu nebo plicní embolii? Pouze zatnout zuby a vydržet?!


Přírodní doplňky!


Naštěstí se dá velká část nepříjemností spojených s přechodem zmírnit i přirozenější cestou. Vždyť ani naše babičky a prababičky neužívaly hormonální substituční léčbu a poradili si. Zřejmě exaktně nevěděli, že si musí doplňovat hořčík a vápník, ale vypozorovali, že když si dají mák, tvaroh, lískové oříšky, luštěniny či celerovou polévku i s natí a trochu se vyhřejí na slunci, bude jim lépe. Některé dokonce užívali pampelišku, listy jako salát, květiny jen tak snědly nebo si z nich udělali čaj.


My dnes víme, že v přechodu jsou důležité minerály a stopové prvky doplňovat je možné i formou tabletek či kapek. No ani s tou pampeliškou nebyly předchozí generace žen úplně vedle. Ukázalo se, že vhodným doplňkem stravy v období přechodu je i extrakt z pylového zrna. S tělem dělá doslova divy. "Mé pacientky, které užívaly nebo užívají doplněk výživy Sérelys, tedy extrakt z pylového zrna, si pochvalují zmírnění nepříjemných příznaků klimakteria jako nespavost, špatná nálada či nadměrné pocení," říká gynekoložka MUDR. Dagmar Makalová. "Pylové zrno totiž mimo jiné obsahuje látku L-tryptofan, která se v těle mění na hormon zvaný serotinin. Jeho nedostatek může za výkyvy nálad, podrážděnost, deprese či poruchy termoregulace. Serotonin se v těle dále přeměňuje na melatonin, který je zase důležitý pro spánek. Takže doplnění L-tryptofanu se postará i o zlepšení nálady, i o zkvalitnění spánku a eliminování návalů horkosti. A to je hned několik nepříjemných průvodních znaků přechodu. "


Nic nekončí!


Extrakt z pylového zrna je nehormonální, proto je vhodný pro všechny ženy a dá se užívat i dlouhodobě, dokonce i preventivně. No aby ženy zvládly přechod v pohodě, musí dělat ještě jiné věci tak, jako naše babičky a prababičky. Být aktivní společensky i fyzicky a uvědomovat si, že v padesátce život nekončí, ale začíná jeho nová etapa. Zda bude dobrá, do velké míry záleží právě jen na vás.<< Zpět na výpis článků

Přidejte si nás!